Test i co dalej?

Żyjąc z nietolerancją pokarmową

wynik testu fd

Jeżeli FoodDetective wskaże dodatni wynik oznacza to, że u osoby badanej występuje wysokie stężenie przeciwciał i wskazuje nietolerancję poszczególnych składników pokarmowych. Reakcje mogą być łagodne, umiarkowane i silne. Intensywność zabarwienia pól na tacce reakcyjnej daje informację o sile reakcji na określony produkt.

Jeśli odkryjesz, że masz nietolerancję pokarmową zalecane jest całkowite wykluczenie z diety wszystkich pokarmów wskazujących dodatni wynik na co najmniej trzy miesiące. Przy dużej ilości dodatnich wyników, jeśli odstawienie takiej ilości składników pokarmowych jest zbyt wymagające, zalecane jest:

  • odstawienie pokarmów dających silną i umiarkowaną reakcje
  • dla pokarmów dających reakcję łagodną stosować tzw. eliminację rotacyjną tzn. spożywać nie częściej niż raz na 4 dni

Myśl o wykluczeniu z diety pokarmów (może nawet tych najbardziej przez Ciebie lubianych) może być początkowo zniechęcające. Część osób może odczuwać pogorszenie samopoczucia w pierwszych dniach diety, mimo to jednak, utrzymanie ustalonej diety jest bardzo ważne.

Ważne jest też, aby pokarmy wykluczone z diety zastąpić innymi pokarmami dostarczającymi równoważnych składników pokarmowych.

Kiedy dowiadujesz się że Twój organizm nie toleruje pewnych produktów pokarmowych, nie oznacza to „końca świata”, ale początek innego trybu odżywiania się. Wkrótce po odstawieniu nietolerowanych przez Ciebie pokarmów, przekonasz się jak bardzo zmieni się jakość Twojego życia po ustąpieniu dokuczliwych objawów, które męczyły Cię nawet przez wiele lat.