Czym jest nietolerancja pokarmowa?

45% populacji cierpi z powodu nietolerancji pokarmowej.

 

Czym dokładnie jest Nietolerancja Pokarmowa?

Rozumienie złożonego sposobu w jaki żywność wpływa na nasze zdrowie, jest dopiero w fazie rozwoju. Osoby, które zdradzają niektóre z objawów związane z nietolerancją pokarmową, często słyszą niewłaściwą diagnozę lub, że ich stan jest wynikiem napięć emocjonalnych, w ten sposób przedłużając właściwe rozpoznanie przyczyny i leczenie. Teraz można już znaleźć odpowiedź na pytania – test na nietolerancję pokarmową pomoże wskazać przyczynę objawów i kolejno doprowadzić do długotrwałego lepszego samopoczucia.

Nie powinno się lekceważyć niebezpieczeństwa, jakim jest nietolerancja pokarmowa; jeśli nawet nie stwarza ona bezpośredniego zagrożenia dla życia, może znacząco wpłynąć na zdolność do prowadzenia normalnego, zdrowego trybu życia. Przypadki występowania nietolerancji pokarmowej zdarzają się niezwykle często. Szacuje się, że może być nią dotkniętych ok. 45% populacji. Wiele osób często zdradza więcej niż jeden symptom chorobowy. Objawy bywają słabe, a ich powód, czyli żywność, nie zawsze jest właściwie rozpoznany. Chorzy często skarżą się na nieustanny „zamęt w głowie”, zmęczenie, niepewność i opuchnięcie.

Zasadniczo nietolerancja pokarmowa jest niewłaściwą reakcją twojego organizmu na pewne pokarmy, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, jak np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem nadwrażliwych jelit, migrenami, problemami skórnymi czy niedomaganiami układu oddechowego. Nie jest łatwo uświadomić sobie, że Twoje pożywienie jest katalizatorem dla występowania pewnych objawów, skoro symptomy nietolerancji pokarmowej mogą wystąpić kilka godzin albo nawet kilka dni później. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast. Z wypowiedzi wielu pacjentów, po postawieniu diagnozy i pozbyciu się wielu objawów związanych z problemami trawiennymi, wynika, że zdali sobie sprawę, iż przez całe życie doświadczali drobnych symptomów, świadczących o nietolerancji pokarmowej.

 

Alergia Pokarmowa to nie to samo co Nietolerancja Pokarmowa.

Obydwa terminy zazwyczaj są mylone.

Nietolerancja pokarmowa Alergia pokarmowa
Reakcje bywają oddalone w czasie – symptomy mogą pojawić się po kilku dniach (do 72h) Reakcje zazwyczaj pojawiają się szybko, po kontakcie z alergenem mogą być oddalone najwyżej 2h
Możesz wykazywać nietolerancje kilku różnych grup pokarmów w tym samym czasie. Alergia pokarmowa pociąga za sobą reakcję układu immunologicznego i jest odpowiedzią na konkretne pożywienie.
Objawy mogą być złożone, od migreny do wzdęć, biegunki, letargu i ogólnego złego samopoczucia. Jej objawami mogą być kłopoty z oddychaniem, wysypka, obrzęk, katar i wstrząs anafilaktyczny, który może okazać się śmiertelny.